Türkçe I English  

  

 

 

 

 

ANASAYFA

 

KURUMSAL

 

ÜRÜN GRUPLARI

 

ÜRETİM KALİTESİ

 

GALERİ

 

İLETİŞİM

 

 
 

 

Üretim Aşaması

Gıda Güvenlik Politikamız

Laboratuvarımızda Uygulanan Testler

Ekmeğin Tarihçesi

Faydalı Bilgiler

 

  

Üretim Aşaması

1. Buğday Boşaltımı & Üretim Kontrol Laboratuarı:
Fabrikamız günlük 300 ton buğday kırma kapasitesine sahiptir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan tedarikçilerimiz tarafından özenle seçilen buğdaylar Mardin'deki fabrikamıza gönderilir. Öncelikle sondalar yardımı ile her parti buğdaydan örnekler alınarak buğday kalitesini ve özelliklerini belirlemek amacıyla Marova Un Üretim Kontrol Laboratuarı'nda hektolitre, rutubet, gluten, gluten indeksi, düşme sayısı analizi ve kontrolleri yapılır. Marova Un'un alım kriterleri içerisinde bulunan buğdaylar, kapalı silo ve depolarda, kullanım amaçlarına ve özelliklerine göre sınıflandırılır. Değişik kalite ve özellikteki buğdaylar, elde edilmek istenen unun cinsine göre paçallanır.

2. Buğdayların Temizlenmesi:
Buğday paçalı, belirli süre ve miktarda kantardan geçerek seperatöre (ayırıcı) gelir. Burada kaba, yabancı maddeler ve kırık buğdaylar ayrılır, daha sonra ise taş ayırma makinesinde taşlar ayrılır. Yabancı maddelerin bileşimleri, buğdayın bileşiminden farklı olduğu için unun rengini, bileşimini ve ürünün kalitesini olumsuz etkileyeceğinden dolayı ortamdan uzaklaştırılmaları zorunludur. Unda arzu edilen kaliteye ulaşmak için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de; buğdayın iyi bir temizleme işlemine tabi tutulmasıdır. Marova Un Fabrikası özel donanımlı temizleme ünitesine sahiptir.

3. Buğdayların Tavlanması, Kırılması ve Öğütülmesi:
Başarılı bir öğütme için buğday tanesinin nem miktarı istenilen düzeye çıkarılarak, tanenin fiziksel yapısı öğütülmeye elverişli bir duruma getirilir. Tavlama işlemi ile kabuğa elastikiyet verilmiş olur. Dinlendirilen temizlenmiş buğday paçalı, valsler (soğutulmuş çelik silindirler) yardımıyla kırılır. Öğütülme işlemi, valsler arasındaki hız farkı ve valsler üzerindeki "dişler" yardımıyla gerçekleştirilir.

4. Elekler ve Sasörler Yardımıyla Oluşan Unun Alınması:
Valslerde kırılan buğday pnömatik sistem yardımıyla değişik gözenekteki eleklere ulaşır. Bu safhada alınan unlardan ayrılanlar eleklerde büyüklüklerine göre;irmik sasörlerinde ise yoğunluklarına göre; tasnif edilerek tekrar öğütülür. Bu işlem kepek, undan ayrılıncaya kadar devam eder.

5. Çuvallama ve Paketleme:
Üretilen un, Ürün kalitesi dikkate alınarak un silolarına taşınır. Homojenliği sağlamak amacıyla tekrar bir paçal işlemine tabii tutulur. El değmeden ve her aşamada kontrole tabi tutulan bir üretim gerçekleştirilir. Proseslerde yapılan kontrol testlerinden ayrı olarak, nihai ürünümüzün laboratuarda ekmeklik kalitesi belirlenir ve laboratuar çalışmalarına paralel olarak fırında çeşitli analizlerle ekmek ve yufka çalışmaları gerçekleştirilir. Hassasiyetle takip edilen üretim, laboratuar ve fırın çalışmalarının ardından üretilen un, Marova Un'un ürün limitleri ve üretim kriterleri içerisinde ise tüketicilerimize sunulur. Fabrikamızda çuvallama ve paketleme üniteleri otomatik olarak el değmeden gerçekleştirilir.

 

Copyright © MAROVA UN Telif Hakları MAROVA UN A.Ş.'ye Aittir. 2011

                                                                                                                                                                                                                                                                                FOV AJANS